8. 12. 2014

Jak to vidím já...

„Svým způsobem jsme všichni vlastně rozbité hračky, nemyslíte?“ Říká tajuplný hračkář žijící jako poustevník ve svém starém sídle, obklopen mechanickými bytostmi, které sám stvořil. Zářijová světla z pera Carlose R. Zafóna jsou v pořadí již třetím dílem volné série Kníže z mlhy.

Carlos Ruiz Zafón – Zářijová světla

Originální název: Las luces de septiembre
Série: Kníže z mlhy
Díl v sérii: 3
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 232
Rok vydání v Čr: 2014

Anotace: Po ponurých dnech se Irene nemůže dočkat léta a slunce. S mladým Ismaelem v Modré zátoce se zdá být všechno perfektní. Ale záhadný hračkář, který zaměstnal Ireninu matku ve svém sídle v Cravenmoore, střeží hrozivé tajemství. Všechny místnosti jeho obrovského domu jsou plné mechanických tvorů a rafinovaných hraček, jež stvořil, aby unikl osamění. Do některých pokojů se nesmí vstupovat a brzy se domem začnou prohánět temné stíny a z mlhy kolem opuštěného majáku hrozí obávaná zářijová světla. Z idylky se stane místo hrůzy a Irene s Ismaelem prožijí největší a nejnebezpečnější dobrodružství svého života.Poté co Irene a Dorianovi zemře otec, zažijí s matkou velmi krušný rok. Ale díky pomoci jednoho známého se jim začíná dařit a rok 1937 by pro rodinu mohl být konečně tím šťastným. Obchodník, u kterého rodina bydlela, sehnal Simone místo v malém přímořském městečku u zámožného vynálezce a výrobce hraček Lazaruse Janna. Všichni se ihned mají nastěhovat do Domu na útesu a Simone nastupuje jako hospodyně v rozlehlém sídle Cravenmoore. Jenže idyla netrvá dlouho, již brzy rodina zjišťuje, že se v Cravenmoore děje něco divného. Stroje a hračky, jichž je sídlo plné, jako by samy ožívaly a zdá se, že něco zlého je skryto ve stínech po celém sídle.
Román Zářijová světla je třetím dílem Carlose R. Zafóna, a pokud jste četli předchozí dva díly z jeho tvorby pro děti, jistě mi dáte za pravdu, že s každým dalším dílem jsou rozdíly mezi knihami opravdu markantní. Děj je propracovanější, už nesledujeme jen jednu jednoduchou linku, ale naskytne se nám hned několik pohledů, které se doplňují. Autor si nejen umí pohrát se slovy, ale opět využil tajemná a osamělá místa, aby tím dotvořil atmosféru někdy kouzelnou a jindy zase až hororovou. V příběhu tak najdeme velké ponuré sídlo se zakázanými pokoji, temný les, nádhernou Modru zátoku, ale také vzdálený maják, na němž údajně straší. Příběh také doplňují zápisky z deníku neznámé ženy a provází nás historka o zvláštních stínech, které jsou zlé a dokážou se oddělit od svého pána.
Postavy jsou opět vykreslené velmi reálně, přiměřeně svému věku i situaci. Určitě nás překvapí odvaha malého Doriana, nezlomnost až tvrdohlavost Irene a bystrost Samuela. Ačkoliv již od začátku tušíme, že půjde hlavně o vyřešení temného tajemství, postavy i tak žijí svůj život – navozují nová přátelství, zamilovávají se a hlavně si užívají krásných letních dnů, ať už v zátoce nebo na plachetnici na širém moři.

Carlos R. Zafón opět nezklamal, jeho tvorba je jedinečná a nezapomenutelná. K jeho knihám se jistě budete rádi vracet a po dočteníZářijových světel budete ještě hodně dlouho přemýšlet nad tím, komu svěříte své srdce a jestli je váš stín opravdu tam, kde má být.  


Hodnocení             obálka 4/5                příběh 5/5


Katka


Recenze napsaná pro Sarden.


Zdroj
Anotace, obálka: albatrosmedia.cz
Obrázky: origoska.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat