2. 1. 2015

«Recenze» Druhá šance

Název: Druhá šance
Původní název: Replay
Autor: Marc Levy
Počet stran: 320
Nakladatelství: Motto
Rok vydání v ČR: 2014

Anotace: Andrew Stilman, významný reportér New York Times, se právě oženil. Dne 9. července 2012 ráno běží podél řeky Hudson, když na něj najednou někdo zaútočí. Ucítí v zádech palčivou bolest a zhroutí se na zem. Když se probudí, píše se 7. květen 2012… Do svatby i do podivného útoku zbývají dva měsíce… Od tohoto okamžiku má šedesát dní na to, aby odhalil útočníka a zjistil jeho motiv, šedesát dní na to, aby zvrátil běh osudu.


Nakladatelství Motto nedávno vydalo novinku s názvem Druhá šance. Dílo z pera známého francouzského spisovatele Marca Levyho, jehož předchozí knihy měly takový úspěch, že filmová práva k jedné z nich, zakoupil sám Steven Spielberg. 


----------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------
“Čekal, že mu bude před očima defilovat život, číhal na světlo na konci tunelu, na božský hlas, který ho povede do jiného světa. Nic z toho se však nestalo. Poslední okamžiky Andrewa Stilmana poznamenal pomalý a bolestný ponor do nicoty.“
-úryvek ze strany 72-
------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------


Andrew Stilman je obyčejný muž. Jeho práce reportéra ho naplňuje a záštita nejlepších novin na světě New York Times, tomu dodává ještě větší váhu. Brzy se bude ženit za ženu, kterou bezmezně miluje a jeho nejlepší přítel Simon je jako bratr, které sám nemá. Zdánlivě spokojený život ovšem jednoho dne získá trhlinu. Andrew je v parku mezi desítky lidí zavražděn. Kudla mířená do zad se stala smrtelnou. V jiném případě by příběh končil, v knize Druhá šance, ale právě začíná. Andrew se probouzí o dva měsíce zpět – ještě před svatbou a několika dalšími klíčovými okamžiky. Má pár týdnů na zjištění svého vraha, aniž by změnil budoucnost. Jenže to není tak lehké, jak se zpočátku zdá a Andrewa život se začne ubírat jiným směrem, než by správně měl.

Autor Marc Levy je považován za jednoho z nejlepších francouzských spisovatelů této doby, o čemž svědčí i fakt, že jeho perem vyprodukovaná díla jsou překládány do desítky jazyků po celém světě. Ovšem do paměti čtenářů i diváků, se dostal především díky knize A co když je to pravda, kterou zrežíroval nejlepší americký režisér.

Hlavní postava celé knihy Andrew se po celé čtení jeví, jako normální muž, jakých známe desítky. Je milý, rozumný, ale také obyčejně lidský, proto mu nedělá potíže se dostat do různých šlamastyk, i dělat nesprávná rozhodnutí, za které bude mít výčitky spousty dní. Jeho postava je autorem vykreslena skvěle, přesto si zachovává určité tajnosti. Proto se do příběhu neponoříte, jak v jiných knihách, kdy ovšem v tomto případě to je vážně dobře. Sledování laického vyšetřování zpovzdálí dopomůže k tomu, udělat si na případ svůj vlastní obrázek a nebýt ničím, ani nikým ovlivňován. 

Detektivní thiller s nádechem scifi, tvoří z této knihy velmi poutavý příběh a s pomocí lehce čtivého děje dokáže čtenářovu pozornost udržet až do poslední stránky. Titul v sobě skrývá napětí, strach, ale i vtip, který si berou na starost ostatní aktéři, které si každý čtenář oblíbí, tak jako tuto knihu.

Titul druhá šance doporučuji ženám i mužům, jelikož si v příběhu každý najde to své.

Doporučení 4/5
Obálka 5/5

Recenze psaná pro Webmagazin Rozhledna.
Knihu můžete objednat zde.8 komentářů:

 1. zajímavé, dávám ne seznam want to read :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tohle zní fakt skvěle, píšu si někam!!! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Super recenze. Tak tuto knihu mám od prosince doma a mám radost, že se ti líbila. Sama se k ní snad dostanu v únoru :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Únor, nebo březen, hlavně, že nebude opomíjená. :-)

   Po milionté díky!!! :-)

   Vymazat
 4. Skvělá recenze. Kniha vypadá naprosto skvěle. :) Možná se po ní porozhlédnu. :)

  OdpovědětVymazat