16. 8. 2014

Strašidelné YA léto s Jotou

Dnes pro Vás mám v další části projektu Strašidelné YA léto s nakladatelstvím Jota, recenzi na knihu Ransoma Riggse – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Tato kniha je momentálně hodně diskutovaným tématem, jelikož nakladatelství Jota právě vydalo její druhý díl Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město a navíc se chystá na příští rok i film, kterého se ujal sám Tim Burton. Já osobně po dočtení této knihy mohu říct, že nejen že se těším na další díl, ale ještě zvědavější jsem na film, jak si s ním tento známý režisér poradí.


ČÁST ČTVRTÁ

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Originální název: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Série: Sirotčinec slečny Peregrinové
Díl v sérii: 1
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 358
Rok vydání v Čr: 2012

Anotace: Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.  To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.

Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.


Péra postele zaskřípala, jak vstal a šel ke dveřím. Ještě než mohl odejít, vyskočil Enoch a zařval: „Mám to!“ Millard se zastavil: „Máš co?“ Enoch se obrátil ke mně. „Ten chlápek, kterého možná snědl netvor, a možná taky ne – víš, kde ho mají?“ „V rybárně.“ Zamnul si ruce. „Pak už vím, jak to zjistit.“ „A to jak?“ zeptal se Millard. „Zeptáme se ho.“  

- Sirotčinec slečny Peregrinové -


Ransom Riggs se narodil na dvě stě let staré farmě v Marylandu, kde chtěl jako dítě zůstat a stát se farmářem. V pěti letech se však s rodiči přestěhoval na Floridu, v současnosti má svůj domov v kraji podivných dětí – v Los Angeles. Prozatím stačil nasbírat diplomy na Kenyon College a na Fakultě filmové a televizní tvorby University of Southern California, oženit se a natočit několik cenami ověnčených krátkých filmů. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti byl jeho první román. Dosud stihl vydal ještě obrazovou publikaci Mluvící obrazy, grafickou novelu podle Sirotčince a v lednu 2014 konečně i pokračování románového Sirotčince s anglickým názvem Hollow city.

Tajemný ostrov, netvoři a podivné děti
Jak rád malý Jakob naslouchal svému dědečkovi, který mu vyprávěl o hrůzách války a o svém dětství. Jako Žid musel uprchnout na vzdálený ostrov, kde se ho ujala v sirotčinci jistá paní Peregrinová. Ovšem tyto příběhy, které Abraham Portman svému vnukovi vyprávěl, měly i druhou stranu, ta byla plná nestvůr a podivných dětí, které měly zvláštní schopnosti. Jakob dědečkovi doslova vysel na rtech, dokud se z něj nestal teenager. Poté začal souhlasit s domněnkou ostatních členů rodiny a myslel si, že dědeček blouzní.

To ovšem netušil, že stačí jediná noc a jeho život se změní na části Předtím a Potom. Abraham byl napaden a Jakob byl u toho, když umíral. Ale té noci se stalo ještě něco, Jakob něco spatřil, bytost, která by neměla vůbec existovat. Po této noci začíná docházet k psychiatrovi, protože nedokáže rozlišit realitu od fantazie. Doktor Golan tvrdí, že je to akutní reakce na stres a podporuje Jakobovo rozhodnutí, vydat se na ostrov a zjistit, kde dědečkovi „báchorky“ vznikly. Prý když uvidí, že je to obyčejný ostrov a sirotčinec je obyčejnou budovou, jeho noční můry ho přejdou. Kdyby jen tušili, jak se mýlí…  


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je opravdu velmi neobvyklou knihou. Součástí jsou autentické fotografie, kde jen u několika z nich došlo k minimálním úpravám. Právě hlavně díky těmto fotografiím čtenáři nejednou přeběhne mráz po zádech. Fotografie dotváří celkovou atmosféru příběhu a přidávají mu na reálnosti. Děj je už od počátku tajemný až děsivý, ale postupem času se z něj stává spíš dobrodružná pouť hlavního hrdiny a jsou to právě opět fotografie, které stále udržují děsivou atmosféru.

Hlavní postavu Jakoba si ihned oblíbíte, je to obyčejný trochu zkažený kluk, žijící na předměstí, který se chová průměrně ke svému věku a jeho pouto k dědečkovi vás nejednou dojme. S dalšími postavami si autor také výborně poradil, setkáte se zde s různými charaktery, od těch špatných až po ty dobré. Rozhodně se nenechte rozhodit věkem postav, protože co když je nějaký adolescent nakonec devadesátiletý stařec?

Knihu určitě doporučuji mladším čtenářům, protože věřím, že ti z ní budou opravdu nadšení. Starší čtenáři už si musejí dát pozor na to, jak dokáží popustit uzdu své fantazii. Pokud máte rádi neobvyklé příběhy, kde jsou namíchaná fakta s bujnou fantazií autora, určitě po knize ihned sáhněte. Ale věřím, že se najdou i tací čtenáři, kterým by se děj mohl zdát místy až přehnaný. Mě osobně se kniha moc líbila a jak jsem řekla, už se moc těším, jak na pokračování knihy, tak na filmové zpracování.Hodnocení              obálka 5/5              příběh 4/5Katka


Knihu si můžete zakoupit ZDE.

Za poskytnutí recenzního e-booku děkuji nakladatelství Jota.

Zdroj
Anotace, obálka, obrázky: jota.cz

Četli jste:
Část první - Seznámení s autorem a knihou
Část druhá - Ukázka z knihy

Žádné komentáře:

Okomentovat