5. 4. 2015

«Recenze» Pán ohně

Když se řekne Peter May, každý detektivek znalý čtenář si jistě ihned vybaví knihy se zvláštními obálkami obsahující příběhy z ostrova Lewis. Ale už jen málokdo z českých čtenářů ví, že před ostrovem Lewis napsal Peter May sérii Čínské thrillery, které začaly vycházet dokonce již o deset let dříve než zmiňovaná série Ostrov Lewis. Prvním dílem čínských thrillerů je Pán ohně, příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě hrůznější tajemství.

Peter May – Pán ohně


Originální název: The Firemaker
Série: Čínské thrillery
Díl v sérii: 1
Nakladatelství: HOST
Počet stran: 440
Rok vydání v Čr: 2015

Anotace: Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vědce, jehož ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy muž zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, zkušenou odbornici na uhořelé oběti. Od chvíle, kdy se sejdou při pitvě zavražděného vědce, se jejich osudy neoddělitelně propojí, stejně jako vraždy, které vyšetřují. Spolu odkrývají jednu vrstvu případu za druhou a odhalují pravdu, jež předčí i jejich nejhorší noční můry.
Doktorka Margaret Campbellová utíká před řešením problémů a potřebuje aspoň na chvíli změnit prostředí, aby se mohla vzpamatovat z nevydařeného manželství. Nabídka přednášek na čínské univerzitě přichází v pravou chvíli a Margaret po ní sáhne jak po záchranném lanu. Jenže Margaret ani nenapadlo, zjistit si něco předem o čínské kultuře, a tak se každou chvíli musí vypořádávat s odsuzujícími pohledy, které na ni její okolí vrhá za nevhodné chování.

Ale brzy přeci jen najde uplatnění. V Pekingu totiž došlo hned ke třem úmrtím během jedné noci. A jelikož jedna z obětí uhořela, je Margaret jako odbornice přes spálená těla přizvána k vyšetřování, na němž má spolupracovat s Li Jenem, emocionálně nevyrovnaným zástupcem Oddělení jedna. Jenže Margaret a Li Jen jsou jako voda a oheň a nemohou se vystát. Ovšem již brzy zjišťují, že jim nezbude nic jiného, než jeden druhému důvěřovat. Začíná totiž jít do tuhého.

„Obyčejný kanystr. Zrovna z něj snímají otisky. Žádné známky zápasu, ale i kdyby k nějakému došlo, dalo by se to těžko určit, zem je tu tvrdá jako kámen. Už pár týdnů nezapršelo. Jo, a našli jsme ještě tohle.“ Vytáhl z kapsy plastový pytlík na důkazy a přidržel ho Limu před očima. Uvnitř byl nedopalek cigarety. „Vypadá to, že si naposledy zapálil, než se polil benzinem a škrtl zapalovačem.“ ~ str. 61 ~

Peter May pochází z Glasgow a nyní žije ve Francii. Pracoval jako novinář a televizní scénárista a v současné době se živí jako spisovatel. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů s mladým čínským komisařem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou. Pán ohně (1999) je prvním dílem této série. V češtině již vyšla úspěšná trilogie z ostrova Lewis a k vydání nakladatelství Host připravuje i další autorův román Entry Island a sérii Akta Enzo.

Pán ohně je místy až mrazivý thriller odehrávající se na pozadí exotické Číny, v němž se snoubí detektivka s romantikou. Kdo se doposud s tvorbou Petra Maye nesetkal, bude určitě mile překvapen, protože Pán ohně není klasickou detektivkou, která problémy hlavních hrdinů řeší jen okrajově. Na romantickou linku je totiž kladen stejný důraz jako na vyšetřování případu, a to vše je ještě doplněno přímo bravurně vykresleným prostředím a zvyky, které mohou neznalcům čínské kultury přinést mnoho námětů k zamyšlení.

Děj postrádá větší akci a spíš jen pomalu plyne. Opravdové napětí, u kterého až přestáváte dýchat, přichází až v druhé polovině knihy. Hlavní postavy jsou vykresleny dobře. Jsou zatíženy svými problémy, se kterými se musí vyrovnat a postupně v příběhu svou minulost odkrývají. Li Jen je ještě relativně mladý a raději dává přednost kariéře před svým osobním životem. Navíc ho trápí jeho milovaný a úspěšný strýc, který byl známým policistou, a v jehož stínu Li Jen žije. Naopak Margaret se vyrovnává nejen s nedůvěrou k mužům, ale také s jiným pohledem na svět, musí se totiž naučit respektovat odlišný systém, než je ten, na který byla doposud zvyklá v Americe. 

Pán ohně je střet dvou světů, dvou kultur a dvou rozumů. Margaret i Li Jen jsou odlišní a pochází z různých podmínek, každý uznává jiné hodnoty a teď musí spolupracovat. Některé jejich konfrontace jsou až filozofické a protikladem jim je humorná stránka příběhu, která přináší jisté odlehčení. Ovšem nesmíme opomínat ani zápletku, která je promyšlená a nejeden čtenář se jistě podiví nad dokonalým popisem pitvy, která působí velmi reálně.

Pán ohně je knihou, která za přečtení stojí a Peter May dokazuje, že vypravěčský talent měl již od svých spisovatelských počátků. Jeho tvorba je poutavá a čtivá a nezbývá než doufat, že se čeští čtenáři dočkají dalšího dílu ze série Čínské thrillery co nejdříve.Hodnocení        obálka 4/5        příběh 3,5/5KatkaRecenze napsaná pro Webmagazin Rozhledna.Zdroj
Anotace, obálka: nakladatelstvi.hostbrno.cz
Obrázky: maypeter.com, pravdu.cz, obrazky.4ever.sk, goodreads.com

2 komentáře:

 1. Krásně napsaná recenze :) Knihu jsem nečetla, ale podle její popularity a opěvovanosti jsem od ní hodně očekávala. Jenže teď si její jedinečností nejsem až tak jistá. Rozhodně ale děkuji za tvůj názor, ráda jsem si rozšířila obzory v rámci nových titulů :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-).. Ono je to těžké, je svým způsobem jedinečná - popisy prostředí jsou vážně dechberoucí, ale pokud čekáte bravurně promyšlenou detektivku, kde je zločin hlavní dějovou linií, to v ní nenajdete.

   Vymazat