6. 3. 2015

«Recenze» Ztracená brána

Název: Ztracená brána
Originální název: The Lost Gate
Autor: Orson Scott Card
Série: Mither Mages
Díl v sérii: 1. díl
Počet stran: 384
Nakladatelství: Laser-books
Rok vydání v ČR: 2014

Anotace: Danny North od útlého dětství věděl, že se jeho rodina liší od těch ostatních, a že se on sám liší od svých příbuzných. Zatímco se jeho bratranci a sestřenice učili vytvářet věci, které obyčejní lidé nazývají vílami, duchy, golemy, trolly, vlkodlaky, a činí další divy, jež jsou jejich rodinným dědictvím, Danny měl strach, že nikdy žádné podobné nadání neprokáže a bude mezi svými nejbližšími ztracený. Vyrostl v rozlehlém a nesourodém domě, v odloučení hor západní Virginie, daleko od měst, daleko od škol, daleko od jiných lidí, obklopen desítkami tet a strýců, bratranců a sestřenic, jimž vládl jeho otec. Dům halí řada tajemství a platí v něm řada pravidel, která musí Danny bezpodmínečně dodržovat. Je v něm i tajná knihovna, již tvoří jen několik desítek svazků, ale žádný z nich není v angličtině - od Dannyho a jeho mladých příbuzných se však očekává, že si jazyk knih plynně osvojí. A třebaže jeho nejbližší mohou svobodně kouzlit, kdykoliv se jim zachce, nikdy je při tom nesmí vidět lidé zvenčí. K některým tajemstvím však nemá přístup ani Danny, a ta nakonec vyústí v pohromu pro celou rodinu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------
“"Mladíku, můžu ti s něčím pomoci?" zeptala se ho jakási žena. Podle visačky byla zaměstnankyně knihovny.
"Táta je na záchodě," odpověděl Danny.
Usmála se. "Jen mě napadlo, jestli bych ti mohla pomoct něco najít." Podívala se na monitor. "Magie bran," řekla. "To je nějaký výzkumný projekt?"
"Chtěl jsem najít staré legendy. O... cestování pomocí kouzel. Jak se dostat z jednoho místa na druhé.
"Sedmimílové boty," nadhodila žena.
"Možná," pokýval hlavou Danny, který ta slova nikdy neslyšel, ale tušil, co můžou znamenat.“
- úryvek ze strany 109 -
------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Je tomu již přes rok, co vyšla kniha Ztracená brána od známého spisovatele Orsona Scotta Carda. Příběh o mladém chlapci, který v ničem nevyniká a téměř nikdo ho nemá rád. Zdali se podaří Dannymu karty obrátit ve svůj prospěch a hlavně, zda autor dostál svému úspěšnému jménu, se dočtete právě v této knize.

Třináctiletý chlapec Danny Nord žije na panství v utajení před lidským světem. Přesto, že mágů nezbylo mnoho, stále je jich dost na to, aby vedli války mezi sebou. Jedna rodina napadá druhou a takhle stále dokola. Žijí v lidském světě, ovšem bez lidských vymožeností, pouze s tím, co podědí, či si vypěstují. Jediný ústupek jsou auta a internet. Každé dítě v sobě skrývá um, který propukne v určitém věku. Můžeme tedy číst o umění s vodou, větrem i rostlinami. Danny prozatím žádný dar nemá a kdyby nebyl synem velevážených rodičů, už by byl vyhnán.

Jenže nikdo netuší, že to, co Danny považuje za rychlý běh, je ojedinělá vzácnost a to vytváření bran. Naposledy takovou mocí vládl Loki a nadělal se svým umem velikou paseku. Proto i přes tak vzácný dar, jenž se u Dannyho našel, se o něm nesmí nikdo dozvědět. Pro někoho by byl hrdinou, který může kouzelnické klany vrátit zpět domů do Westilu,  pro druhé chlapcem, který musí být hned zabit, aby ho nenapadlo použít svůj dar proti nim. Proto Danny neváhá a dá se na útěk, aby svůj život zachránil.

Málo se najdou tací, kterým jméno Orson Scott Card nic neříká. Je znám pro nespočet knih, které napsal - můžeme si připomenout třeba Enderovu hru, jež byla také zfilmována - ale rovněž pro své veřejně publikované názory na homosexualitu, či podporu bývalého amerického prezidenta J. Bushe při válce v Iráku a Afghánistánu. Snad i proto není divu, že jeho knihy se prodávají ve vysokých číslech po celém světě. Zda se mu podařil napsat skvělý kousek i v podobě Ztracené brány se dozvíme velmi záhy.

Než se dostaneme k vyprávění o Dannym, dozvíme se z pohledu třetí osoby o historii a pravidlech světa mágů, až postupně zakotvíme v aktuálním čase a tím se oba světy propojí. Tím vznikne pomalejší rozjezd, v pár úsecích i nudnější, avšak autor své čtenáře nenechá dlouho čekat a  nabídne mu napínavý příběh, psaný čtivým a rychle ubíhajícím tempem.

Orson Scott Card si pohrál s fantazií tak moc, že třebas takový Loki, Odin, či Thór, jenž známe v podobě Bohů, se v tomto příběhu objevují jako mágové, třebaže neméně mocní. Naopak Danny se tváří jako obyčejný chlapec, kterých máme kolem sebe spousty a tím a snad i jeho věkem, vznikají zábavné situace u kterých se usměje nejeden čtenář. Dannyho strasti a pubertální myšlení z knihy tvoří fantastické dílo, které se zdá býti myšlenkou jednoduché, přesto, že tomu tak není.

Dannyho kapitoly v nýnějším světě střídají části z Westilu, kde čtenáři bude představen temnější mág Hnět a tím se nabídne druhá dějová linie, která s tou Dannyho nemá nic společného a proto si v této knize každý čtenář najde to své. Přestože se oba dva mágové střetnou až v závěru knihy, nemusí čtenář smutnit, jelikož se tím otevírá zajímavá upoutávka na další díl, který by měl nést název Zloděj bran. Budeme jen doufat, že na české pulty se dostane v co nejkratší době.

Přes podobnosti s jinými tituly, dokonce i těmi od stejného autora, titul Ztracená brána určitě stojí za přečtení a možná napomůže i pár dospívajícím, si tento žánr přiblížit, ba dokonce oblíbit.

Doporučení 3/5
Obálka 3/5


Recenze psaná pro web Fantasyknihy.euKnihu můžete objednávat zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat