30. 9. 2014

Jak to vidím já - Zůstaň se mnou

Název: Zůstaň se mnou
Původní název: If i stay
Autor: Gayle Forman
Série: Jestli zůstanu
Díl v sérii: 1. díl
Počet stran: 184
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání v ČR: 2014

Anotace: Talentovaná violoncellistka Mia si vždy myslela, že nejtěžším rozhodnutím jejího života bude volba, zda jít za hlasem svého srdce, jenž jí radí zůstat s Adamem, nebo se naplno věnovat druhé osudové lásce – hudbě –, protože to by znamenalo soustředit veškerou energii na studium na prestižní umělecké škole. Jednoho únorového rána se však všechno změní. Když se Mia po děsivé autonehodě probere, nic necítí. Vidí své mrtvé rodiče, těžce zraněného bratra – a nakonec samu sebe. Zatímco její tělo je v kómatu, ona sama může vidět a slyšet vše, co kolem děje. A najednou se musí rozhodovat, zda na tomto světě vlastně chce ještě zůstat, anebo zda o svůj život, který beztak visí na vlásku, bojovat přestane.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------
“V čekárně teď sedí asi dvacet lidí. Někteří z nich jsou tvoji příbuzní, jiní ne. Ale všichni jsme tvoje rodina."
Odmlčí se. 
Skloní se ke mně a pramínky jejích vlasů mě pošimrají na tváři. Políbí mě na čelo. 
"Pořád máš svoji rodinu."“
Str.169
------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------


Kvůli sněhové kalamitě dnes není škola. Otec jako učitel má také volno a matka si ho telefonicky zajistila, abychom mohli strávit krásný den. Rodina pěkně pohromadě. Pojedeme na nákupy, navštívíme své příbuzné a užijeme si společné chvíle. Pak přijde náraz. Sleduji jednoho mrtvého člena své rodiny za druhým, když spatřím svou ruku, na které visí můj náramek. Jak je to možné? Není čas zaobírat se otázkami. Sirény kvílí, černé pytle se plní a vrtulník přistává. Ocitám se v nemocnici, kde se začínají seskupovat naši příbuzné. Když si pořádně uvědomím co se děje, zjišťuji, že bratra nemůžu najít, matka a otec jsou mrtví a? Já jsem celou dobu mimo své tělo a pozoruji dění kolem sebe, dohlížím na dívku připojenou k nespočtu hadiček a stojím před rozhodnutím. Zůstat, nebo odejít?

Gayle Formanová vytvořila emočně nabité dílo a jako matka jediné dcery, musela prožívat veliká muka, aby knihu vůbec dopsala. Zajímavý a neotřelý nápad slaví ve světě úspěchy a přesto, že kniha Zůstaň se mnou je druhé vydání, svou starší sestřičku z roku 2011 s názvem Jestli zůstanu, jednoznačně předčila. Svědčí o tom i fakt, že kniha se zpopularizovala hlavně díky filmovému zpracování, které v těchto dnech běží v našich kinech a právě filmový poster zdobí knižní obálku.


Z počátku jsem neměla ani tušení, že kniha v sobě nese náznaky fantastiky a proto jsem byla příjemně překvapena. Hlavní protagonistka jménem Mia si během svého vyprávění získá nejednoho čtenáře, která s dívkou soucítí.

Příběh nám odkrývá nejen utrpení v době po nehodě, ale i úryvky z minulosti, kterým byla Mia svědkem, nebo je i sama prožila. Dozvídáme se o jejích hippies rodičích, kteří postupem času dospívali, o bratrovi Teddym, miláčkem rodiny, ale i o Adamovi a Kim, příteli a kamarádce, bez kterých si život Mia nedokáže představit.

Více dějových linií se střídá po kapitole, či dvou, které nejsou až tak dlouhé, takže čtení není ničím narušováno. Perfektní čtivost a strhující příběh dodává na vážnosti knihy a čtenář si až pozdě uvědomí, že knihu má přečtenou během jednoho odpoledne.

Pro sečtělého člověka emočně nabitých knih, kterých je na světě mnoho, bude Zůstaň se mnou připadat lehce nedotažený. Ohlasy na tento titul jsou různé, kdy se ovšem v celkovém důsledku shodují na dvou táborech. Jeden je z knihy nadšený a celou ji proplakal a ten druhý od knihy očekával více. Gayle Formanová dokázala sepsat všechny části, ať ty šťastné z minulosti, tak ty smutné ze současnosti, přímo bravurně, přesto si nedokáži popřít, že ta pravá citová bomba, stále nepřicházela. Přesto věřím, že se mnoho čtenářům bude příběh líbit, jelikož láska, naděje a rodinné pouto dokáže čtenáři vyvolat na tváři nejen úsměv, ale i zatoulanou slzu a přesně to nám tato kniha dává.

V příběhu má značnou část své místo i hudba. Mia, jako úspěšná violoncellistka, to má v rodině rockerů zdá se těžké, přesto ji celá rodina podporuje a drží palce při plnění jejích snů. Dokonalá harmonie v rodině, dlouholeté přátelství a láska až za hory, to vše Mia dostala do vínku a teď o vše přišla. Možná otázka zní složitě a je na ni jednoduchá odpověď, ale co když se vážně  rozhodne zůstat? Nepředstavitelná bolest ze ztráty svých milovaných, Mie zvrátí život na ruby. Bude ochotna obětovat svůj život a jít za těmi, o které přišla, nebo s příslibem, že jednou se znovu setkají, zůstane v cela prázdném světě...

Milované osoby prosí zůstaň se mnou, ovšem Mia řeší otázku jestli zůstanu. Oba dva názvy jsou pro tuto knihu typické, přesto si dovolím s titulkem prvního vydání Jestli zůstanu, souhlasit více. V knize se objevuje a to dokonce několikrát a celý příběh nás drží jako na trní, jak se Mia rozhodne a proto se k titulu hodí více.

Pokud hledáte knihu u které se chcete emočně vybouřit, tak Zůstaň se mnou je přesně pro vás.

Doporučení 3,5/5
Obálka 5/5


Recenze psaná pro webmagazín Rozhledna.
Knihu můžete objednávat na stránkách Arara.cz
Filmový trailer naleznete zde.


Mája8 komentářů:

 1. Já se do knížky nehrnula, Jen jeden den se mi stylem vět moc nelíbil a tak by mi asi nesedla ani tahle knížka, ale viděla jsem film a ten se mi líbil :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se na film moc těším, ještě jsem ho nestihla. Každopádně vím, že budu děsně bulet. :-D

   Vymazat
 2. Super článek :) Píšeš vážně dobrý recenze :))
  A mimochodem pomohla jsi mi s referátem o přečtené knize na literaturu :D
  Takže ti moc děkuju :)) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jůůů, tak to mám ohromnou radost. :)

   Děkuji, vážně moc! :)

   Vymazat
 3. Já bohužel patřím do skupiny, která od knihy očekávala víc. Mě to vůbec nedojalo a přišlo mi to nedotažené.. Hodně mě to mrzelo, ale aspoň to byla milá romantická tenká knížka. Nelituji, že jsem si ji přečetla. :) Hezká recenze

  OdpovědětVymazat
 4. Knihu jsem si koupila a precetla a nelituji toho. Ale jak jste psaly, ocekavala jsem od toho vic. A na film se rozhodne moc tesim az ho zkouknu.
  A jakpsala Maja, oba nazvy jsou moc pekne, ale puvodni Jesli zustanu ho vystihuje vic. Navic me zmena nazvu chvili zmatla a myslela si, ze se jedna uz o 2. dil.
  Takze Maja svou recenzi knihu urcite vystihla.
  Marci

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za krásný komentář. Jsem vždy ráda, když se s názorem na knihu s někým shoduji. :)

   Vymazat