2. 5. 2014

Jak to vidím já...

Emmy Layburne – Nebe v plamenech 

Autor: Emmy Laybourne
Originální název: Sky on Fire
Série: Monument 14
Díl série: 2
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 240
Rok vydání v Čr: 2013

Anotace: Svět neskončil… Ještě ne. V pokračování příběhu Monumentu 14 se skupina přeživších, donedávna uvězněných v supermarketu sérií ničivých katastrof, rozdělila ve dví. Většina dětí se v zoufalé snaze vydala opraveným autobusem na letiště v Denveru. Doufají, že se tam setkají se svými rodiči, budou odvezeni do bezpečí a zachrání svého umírajícího přítele. Ale svět venku je temný a zaplavený nebezpečnými chemikáliemi, které mění lidi v krvežíznivá monstra, a ne všechny děti jsou ochotné nastoupit do autobusu. V útočišti, jež bylo již jednou narušeno, se snaží zbývající děti obnovit přátelství. Ale pokud se máte rozhodnout mezi životem a smrtí, láskou a nenávistí, komu můžete doopravdy věřit? 

Vstal jsem a zamířil ke kabinkám. Jake nevyhraje. Nevěděl jsem, jak to zahrát, ale nedám mu Astrid bez boje. A víte co? Bylo docela příjemný mít za co bojovat, když pomineme staré dobré přežití.       – Monument 14, str. 114 – 

Ihned po přečtení prvního dílu, který se mi moc líbil, jsem se musela vrhnout na pokračování. Nejen kvůli zajímavému konci, který mohl mít všelijaké pokračování, ale i kvůli samotnému příběhu, který se mi moc líbil, a já hned chtěla další přídavek. Opět u knihy chválím překrásnou obálku, je nádherná a hlavní téma knihy zcela vystihuje. 

Uprostřed apokalypsy 
Děti balí zásoby a chystají se dojet opraveným školním autobusem na letiště do Denveru, kde by měla probíhat evakuace. Vzduch je stále plný chemikálií a děti se doslechly, že by v Denveru mohly najít své rodiče. Navíc je Brayden v kritickém stavu poté, co byl střelen do ramene a potřebuje co nejrychleji odbornou pomoc. Do toho nikdo netuší, kam se poděl Jake, jestli ještě vůbec žije a proč tak náhle odešel. Nakonec ale neodjíždí všichni a parta dětí se dělí na dvě skupinky. Osm dětí se vydává na cestu do Denveru a netuší, že je venku čeká temný svět plný mrtvol a nestvůr. Ovšem ani zbylých pět dětí s jejich mazlíčkem, to také nebudou mít jednoduché. Dojde k vyčerpání zásob solární energie, a tak se vše ponoří do tmy. A bohužel je i nadále supermarket se svými velkými zásobami stále velkým lákadlem pro všechny zoufalé, ale i zlé lidi z vnějšího světa. 

Emmy Laybourne dokázala, že ne vždy musí být druhý díl horší, než ten první. První díl této série byl opravdu skvělý, ale druhý díl byl ještě o něco lepší. Bylo tu mnohem víc akce, napětí a střídání pohledů děj ještě víc ozvláštnilo. Opět tu byl pohled Deana, kterého jsem měla ráda již z předchozího dílu. V tomto díle jsme sledovali jeho další velkou proměnu, kdy se musel o všechny postarat a jako „hlava rodiny“ je udržet v bezpečí. Další pohled byl jeho bratr Alex, který měl psát Deanovi dopisy o všem, čím si cestou do Denveru jejich skupinka prošla. Díky tomu jsme měli možnost poznat další postavu ještě blíže, protože doteď jsme Alexe znali převážně jen jako technický typ, někoho kdo dokáže cokoli sestavit a opravit. Tímto jsme mu nahlédli do jeho myšlenek a poznali ho jako velmi citlivou osobu. Moc se mi v tomto díle líbilo popisování sourozeneckých vztahů, jak už mezi dvojčaty, tak mezi Alexem a Deanem, kteří na sebe neustále vzpomínali. 

Postavy v příběhu znova chybují a vy si „rvete“ vlasy, proč to dělají a že vy byste jednali jinak. Ale na druhou stranu, vžijte se do jejich věku a situace, stále si myslíte, že byste jednali jinak? Kdo ví. Autorka si během děje pohrává s charakterem všech postav, které se nám tím mění přímo před očima, jsou rozumnější a dospělejší. Popis dopadu apokalypsy na venkovní prostředí je opravdu skvěle vymyšlený a chování lidí z venku Vám opět přijde velmi reálné. Věřím, že pokud by se taková podobná katastrofa stala, spousta lidí by se zachovala stejně jako lidé z příběhu, ať už v tom dobrém nebo špatném. 

Knihu určitě doporučuji. Jak jsem již řekla, tento díl byl o chlup lepší, než ten předchozí a od knihy jsem se vůbec nedokázala odtrhnout, svědčí o tom i to, že jsem ji stihla přečíst za jeden den. Ale tímto se s Monumentem neloučíme, čeká nás ještě další díl, který se v originále jmenuje Savage Drift. 


Hodnocení          obálka 5/5            příběh 5/5 

Katka 


Knihu si můžete zakoupit ZDE

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet

Zdroj 
Anotace, obálka: baronet.cz 
Obrázky: zpravy.idnes.cz, topky.sk

6 komentářů:

 1. Tuto knihu bych si chtěla přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji přečti co nejdřív :-), moc doporučuji :-)

   Vymazat
 2. O téhle knize jsem už slyšela a koukám, že bych si měla hned doplnit vzdělání a pořídit si ji:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem to pořád odkládala a teď jsem ráda, že jsem se k tomu konečně dostala :-)

   Vymazat
 3. druhy byl lepsi nez prvni? neeee chci si to precist hneeeeeed :) super recenze, akorat jsi me jeste vic napjala :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :-).. Já vím, že si myslíš, že je to nemožné, ale opravdu je ještě lepší :-).. Máš být proč napjatá, ale víc už neprozradím ;-)

   Vymazat